Žhavé novinky iOS 17: Co se chystá na vašem iPhonu?

Novinky Ios 17

Rychlejší Safari

S příchodem iOS 17 se můžeme těšit na ještě rychlejší a efektivnější Safari. Apple zapracoval na optimalizaci jádra prohlížeče, což se projeví zejména při načítání komplexních webových stránek a náročných webových aplikací. Díky vylepšenému zpracování JavaScriptu budou webové stránky reagovat svižněji a plynuleji.

Nový iOS 17 přináší také vylepšení v oblasti správy paměti pro Safari. To znamená, že prohlížeč bude moci efektivněji pracovat s více otevřenými panely najednou, aniž by docházelo k zpomalení systému. Uživatelé tak budou moci bezproblémově přepínat mezi desítkami otevřených stránek.

Apple se v iOS 17 zaměřil i na bezpečnost a soukromí uživatelů Safari. Vylepšená ochrana proti sledování zamezí inzerentům ve sběru dat o vašem prohlížení a zlepší tak vaše soukromí online.

Lepší soukromí

S iOS 17 Apple opět potvrzuje, že soukromí uživatelů je pro ně na prvním místě. Nová verze operačního systému přináší řadu vylepšení, která uživatelům dávají ještě větší kontrolu nad jejich daty.

Jednou z klíčových novinek je rozšíření anonymního přihlašování pomocí Apple ID. Tato funkce, která umožňuje uživatelům skrýt svou skutečnou e-mailovou adresu při registraci do služeb třetích stran, bude nyní dostupná i v dalších aplikacích a webových stránkách.

Další novinkou je vylepšená funkce Bezpečnostní kontrola. Ta umožňuje uživatelům rychle a snadno zkontrolovat, zda s nimi někdo nesdílí přístup k jejich datům, a v případě potřeby tento přístup okamžitě zrušit. Funkce je nyní přehlednější a nabízí více možností nastavení.

iOS 17 také přináší vylepšení v oblasti ochrany soukromí v Safari. Prohlížeč nyní automaticky blokuje sledování uživatelů pomocí sdílených odkazů a nabízí pokročilé možnosti blokování reklam a skriptů třetích stran. Uživatelé tak mají jistotu, že jejich online aktivity jsou chráněny před nežádoucí pozorností.

V neposlední řadě iOS 17 rozšiřuje možnosti rodičovské kontroly. Rodiče tak mají k dispozici ještě více nástrojů, jak chránit své děti online a nastavit jim bezpečné prostředí pro používání zařízení.

Blokování reklam

S příchodem iOS 17 se otevírá nová kapitola i v oblasti blokování reklam. Ačkoliv Apple sám o sobě neposkytuje vestavěný blokátor reklam, aktualizace jeho operačního systému přináší vylepšení, která uživatelům umožňují efektivněji bojovat proti nechtěné reklamě. Jednou z klíčových novinek je rozšíření funkcí prohlížeče Safari. Ten nyní disponuje pokročilými možnostmi blokování sledování uživatelů napříč webovými stránkami. To znamená, že reklamní společnosti budou mít ztíženou práci při sběru dat o vašem online chování a zobrazování cílené reklamy.

novinky ios 17

Další novinkou je vylepšená integrace s aplikacemi třetích stran, které se specializují na blokování reklam. Díky zpřístupnění API rozhraní pro vývojáře mohou aplikace jako AdGuard, 1Blocker nebo Wipr pracovat na iOS 17 ještě efektivněji. Tyto aplikace dokáží blokovat nejen reklamy v prohlížeči Safari, ale i v dalších aplikacích, které zobrazují reklamní obsah. Výsledkem je čistší a plynulejší uživatelská zkušenost bez rušivých reklamních sdělení.

Je důležité si uvědomit, že blokování reklam může mít dopad na fungování některých webových stránek a aplikací, které jsou na příjmech z reklamy závislé. Pokud chcete podpořit tvůrce obsahu, zvažte možnost povolit zobrazování reklam na stránkách, které pravidelně navštěvujete a kterým důvěřujete.

Správa hesel

S iOS 17 přichází vylepšená správa hesel, která je nyní bezpečnější a uživatelsky přívětivější. Nově si můžete sdílet svá hesla s důvěryhodnými kontakty pomocí funkce Sdílení klíčů. Tato funkce využívá end-to-end šifrování, takže vaše hesla jsou v bezpečí a nikdo jiný k nim nemá přístup. Další novinkou je možnost vytvářet skupiny sdílených hesel, například pro rodinu nebo kolegy. To vám umožní snadno spravovat přístup k důležitým heslům a udržovat pořádek ve vašem úložišti. Operační systém iOS 17 také přináší vylepšené automatické doplňování hesel. Nyní je systém chytřejší a dokáže rozpoznat více typů webových formulářů a aplikací, do kterých je potřeba heslo zadat. Díky tomu je přihlašování do vašich oblíbených služeb rychlejší a pohodlnější.

Offline režim

S příchodem iOS 17 se uživatelé iPhonů mohou těšit na vylepšení v oblasti offline funkcí. Ačkoliv Apple zatím oficiálně neoznámil žádné zásadní novinky týkající se offline režimu, očekává se, že iOS 17 přinese optimalizace a vylepšení stávajících funkcí. Mezi ně patří například možnost stahování map pro offline navigaci v Apple Maps, ukládání hudby a podcastů pro poslech offline v Apple Music a Podcasty, a také stahování filmů a seriálů pro offline sledování v Apple TV+. Tyto funkce umožňují uživatelům iPhonů využívat jejich zařízení i v místech bez připojení k internetu, což je užitečné například na cestách, v letadle nebo v oblastech se slabým signálem. Očekává se, že iOS 17 přinese rychlejší stahování offline obsahu, lepší správu úložiště a další vylepšení, která uživatelům zpříjemní používání iPhonů v offline režimu.

novinky ios 17

Sdílení souborů

S iOS 17 se sdílení souborů stává hračkou. Apple představil novou funkci s názvem NameDrop, která umožňuje sdílet kontakty a soubory pouhým přiblížením iPhonů k sobě. Stačí podržet telefon u druhého iPhonu a během chvilky se soubor odešle. NameDrop využívá technologie NFC a funguje i pro sdílení s novým Vision Pro. Kromě NameDrop přináší iOS 17 vylepšení i pro AirDrop. Ten je nyní spolehlivější a rychlejší, a to i při sdílení velkých souborů. Pokud se nacházíte mimo dosah Bluetooth, AirDrop nyní umožňuje dokončit sdílení přes internet. Stačí se ujistit, že obě zařízení jsou přihlášená ke stejnému iCloud účtu. Vylepšení se dočkalo i sdílení v aplikaci Zprávy. Nyní můžete snadno sdílet více fotografií a videí najednou a díky novému panelu s náhledy máte lepší přehled o tom, co sdílíte. iOS 17 tak přináší řadu novinek, které dělají sdílení souborů jednodušším a intuitivnějším než kdy dříve.

Nové funkce prohlížeče

S iOS 17 přichází i řada novinek pro Safari, které slibují rychlejší, intuitivnější a bezpečnější prohlížení webu. Jednou z nejvýraznějších změn je vylepšené soukromí. Safari v iOS 17 automaticky odstraňuje sledovací parametry z URL adres, čímž ztěžuje inzerentům sledovat vaši aktivitu na webu. Pro rodiny s dětmi je tu skvělá zpráva: rodičovská kontrola se rozšiřuje i na prohlížeč. Můžete nastavit omezení pro webové stránky, které vaše ratolesti mohou navštěvovat, a lépe tak chránit jejich soukromí a bezpečnost online. Safari v iOS 17 také přináší vylepšené profily. Nyní si můžete vytvořit různé profily pro práci, studium nebo zábavu, z nichž každý má vlastní historii procházení, záložky a nastavení. Prohlížení ve více lidech na jednom zařízení je tak jednodušší a organizovanější. V neposlední řadě se můžete těšit na rychlejší načítání webových stránek a plynulejší posouvání. To vše dělá ze Safari v iOS 17 skvělou volbu pro každého, kdo hledá rychlý, bezpečný a spolehlivý prohlížeč.

Vylepšené rozhraní

iOS 17 přináší řadu drobných, ale vítaných vylepšení uživatelského rozhraní, díky nimž je používání iPhonu ještě intuitivnější a příjemnější. Ovládací centrum dostalo svěží vzhled s přehlednějším uspořádáním přepínačů a možností nastavení. Notifikace jsou nyní interaktivnější a umožňují rychlé reakce přímo z uzamčené obrazovky. Apple se také zaměřil na vylepšení klávesnice, která nyní nabízí prediktivní psaní s podporou kontextu a automatické opravy překlepů fungují spolehlivěji. Vylepšení se dočkala i Siri, která je nyní schopna lépe porozumět přirozenému jazyku a reagovat na komplexnější dotazy. Celkově iOS 17 přináší uhlazenější a intuitivnější uživatelské prostředí, které z používání iPhonu dělá ještě příjemnější zážitek.

novinky ios 17

Podpora rozšíření

iOS 17 přináší řadu vylepšení a novinek, ale co se týče podpory starších zařízení, Apple tentokrát udělal pár škrtů. Zatímco iOS 16 podporoval iPhony sahající až k iPhonu 7, iOS 17 vyřazuje z podpory iPhone 8 a iPhone X. To znamená, že majitelé těchto telefonů, i když stále relativně schopných, nebudou moci využít nejnovější funkce a aktualizace operačního systému.

Apple argumentuje náročnějšími požadavky nového systému na hardware a optimalizací pro novější modely. Pro uživatele starších iPhonů to ale může být zklamání, zvláště pokud jejich telefony fungují stále bez problémů. Na druhou stranu, tato změna umožňuje Applu lépe se zaměřit na inovace a optimalizaci pro aktuální generaci iPhonů, což by se mělo projevit na celkově lepším uživatelském zážitku.

Synchronizace s iCloud

S iOS 17 se synchronizace s iCloudem stává ještě jednodušší a bezpečnější. Díky vylepšenému šifrování end-to-end jsou vaše data chráněna na všech zařízeních. Nová funkce AirDrop vám umožňuje sdílet fotografie, kontakty a další soubory s blízkými zařízeními Apple s bleskovou rychlostí a vysokou úrovní zabezpečení. Synchronizace fotek a videí je nyní optimalizována pro úsporu místa na vašem zařízení, aniž by to ovlivnilo jejich kvalitu. iCloud Keychain vám umožňuje bezpečně ukládat a synchronizovat hesla, platební karty a další citlivé informace napříč vašimi zařízeními Apple. Sdílení s rodinou se také dočkalo vylepšení. Nyní můžete snadno sdílet iCloud+ úložiště, předplatné Apple Music, Apple TV+ a Apple Arcade s až 5 členy vaší rodiny.

Funkce iOS 16 iOS 17
Přizpůsobení zamykací obrazovky Ano (Widgety, fonty) Rozšířené (animované pozadí, sdílení designu)
Režim soustředění Ano Vylepšeno (více možností nastavení)
NameDrop Ne Ano (sdílení kontaktů přiblížením)

Přizpůsobení prohlížeče

S iOS 17 přichází i řada vylepšení prohlížeče Safari, které ti usnadní a zpříjemní surfování na webu. Jednou z nejvýraznějších novinek je možnost vytváření profilů v Safari. Chceš mít oddělený pracovní profil s uloženými záložkami a historií prohlížení? Žádný problém! iOS 17 ti to umožní. Díky tomu budeš mít přehlednější prohlížeč a snadno oddělíš pracovní a osobní život.

novinky ios 17

Apple také zapracoval na zabezpečení. Safari v iOS 17 automaticky zablokuje sledovací prvky v URL adresách. Už se ti nestane, že by tě weby sledovaly na každém kroku. Další skvělou vychytávkou je možnost sdílet hesla a přístupové klíče s lidmi, kterým důvěřuješ. Vytvoř si skupinu kontaktů a bezpečně s nimi sdílej přihlašovací údaje.

V neposlední řadě se můžeš těšit na vylepšené procházení v anonymním režimu. Safari v iOS 17 ti umožní zamknout anonymní karty pomocí Face ID nebo Touch ID. Tvoje soukromí tak bude v bezpečí i v případě, že se ti telefon dostane do nepovolaných rukou.

Bezpečnostní aktualizace

Společnost Apple si zakládá na bezpečnosti a iOS 17 není výjimkou. Tato aktualizace přináší řadu vylepšení, která chrání vaše data a soukromí. Jedním z nich je rozšíření ochrany proti sledování v Safari. Nyní prohlížeč automaticky odstraňuje sledovací parametry z URL adres, což ztěžuje inzerentům sledovat vaši aktivitu na webu. Další novinkou je možnost uzamknout anonymní režim prohlížení pomocí Face ID nebo Touch ID. To zabrání ostatním v přístupu k vašim anonymním kartám a historii prohlížení.

iOS 17 také posiluje zabezpečení komunikace. Aplikace Zprávy nyní podporuje end-to-end šifrování pro videohovory a sdílení obrazovky. To znamená, že vaše konverzace jsou šifrovány a nepřístupné nikomu jinému, ani společnosti Apple. Kromě toho iOS 17 zavádí funkci Bezpečnostní kontrola, která vám pomůže identifikovat a zrušit přístup k vašim datům a informacím o poloze pro aplikace a osoby, kterým již nechcete poskytovat přístup. Tato funkce je užitečná zejména v případě, že ukončujete vztah a chcete se ujistit, že váš bývalý partner nemá přístup k vašim informacím.

Optimalizace pro 5G

S příchodem iOS 17 se můžeme těšit na vylepšení, která zlepší zážitek z používání sítí 5G. Apple se zaměřuje na optimalizaci systému pro co nejefektivnější využití vysokorychlostního připojení. Díky tomu se můžeme těšit na rychlejší stahování aplikací a souborů, plynulejší streamování videí ve vysokém rozlišení a stabilnější videohovory. Novinky v iOS 17 se dotknou i her, které budou moci těžit z nižší latence a rychlejší odezvy. To ocení zejména fanoušci online her, kde je rychlost klíčová. Vylepšení se ale projeví i v běžném používání, ať už jde o prohlížení webu, práci s online dokumenty nebo používání sociálních sítí. iOS 17 tak posouvá zážitek z mobilního internetu na novou úroveň.

novinky ios 17

Hlasové ovládání Safari

S iOS 17 přichází spousta novinek a vylepšení, a to i pro váš oblíbený webový prohlížeč Safari. Jednou z nejzajímavějších novinek je rozšířené hlasové ovládání, které vám umožní surfovat po webu a ovládat Safari jen pomocí vašeho hlasu. Hlasové ovládání v iOS 17 je chytřejší a intuitivnější než kdy dřív. Nyní můžete zadávat komplexnější příkazy, jako například "Otevři novou záložku a vyhledej recepty na kuřecí řízky" nebo "Přehraj další video na YouTube". Hlasové ovládání v Safari je skvělým pomocníkem pro handicapované uživatele, ale ocení ho i ti, kteří chtějí mít volné ruce při procházení webu.

Kromě hlasového ovládání přináší iOS 17 i další novinky pro Safari, jako například:

  • Vylepšené soukromí a zabezpečení
  • Rychlejší načítání stránek
  • Nový design rozhraní

Aktualizace na iOS 17 je zdarma pro všechny kompatibilní iPhony a iPady.

Integrace s Apple Pencil

S příchodem iOS 17 se uživatelé Apple Pencil mohou těšit na ještě intuitivnější a všestrannější zážitek. Díky vylepšené integraci s operačním systémem otevírá Apple Pencil nové možnosti pro kreativitu, produktivitu i zábavu.

Jednou z klíčových novinek je vylepšené rozpoznávání rukopisu. iOS 17 dokáže s větší přesností převádět ručně psaný text na digitální podobu, a to i v případě složitějších tvarů písmen nebo stylů psaní. To zjednodušuje psaní poznámek, vkládání textu do dokumentů a celkovou interakci s iPadem pomocí Apple Pencil.

Další užitečnou funkcí je možnost kreslení a psaní přímo do textových polí v celém systému. Ať už odpovídáte na e-mail, vyplňujete formulář nebo si děláte poznámky v aplikaci, s iOS 17 a Apple Pencil můžete zapomenout na klávesnici a jednoduše psát přímo na obrazovku.

Vylepšení se dočkalo i sdílení a spolupráce s Apple Pencil. Sdílení náčrtů, poznámek a dalších výtvorů s ostatními uživateli je nyní jednodušší a intuitivnější. Nové nástroje pro spolupráci v reálném čase umožňují sdílet nápady a pracovat na projektech společně, ať už jste kdekoli.

Publikováno: 04. 07. 2024

Kategorie: internet

Autor: PetraNovotna

Tagy: novinky ios 17 | novinky v operačním systému ios 17