Typy hypotéčních úvěrů – Poznejte je do detailu

Když se tak zamyslíte nad tím, jaký úvěrový produkt nejlépe zvolit pro financování vlastního bydlení, vyjde Vám hypotéka. Málokdo však tuší, že nejde pouze o jeden druh půjčky. Existují různé typy hypotéčních úvěrů a jejich dělení na základě odlišných parametrů. Právě s nimi Vás v následujících řádcích podrobněji seznámíme.

  • Účelová hypotéka
  • Neúčelová hypotéka

Účelová a neúčelová hypotéka

Když se podíváte na základní typy hypotéčních úvěrů, narazíte na dvojí dělení. Jsou to účelové a neúčelové hypotéční úvěry. Jejich označení je poměrně jasně vypovídající. V případě účelové hypotéky musíte vypůjčené finanční prostředky použít pouze na věci spojené s bydlením. Neúčelová hypotéka je upotřebitelná na cokoliv.

Typy hypotéčních úvěrů od A až do Z

Pojďme se ale na jednotlivé typy hypotéčních úvěrů zaměřit trochu více pod drobnohledem. Není to totiž jenom účelová a neúčelová hypotéka, jak by si mohl, kdo myslet. Narazit můžete také na dělení podle splácení. O tom a mnohém dalším se více dočtete prostřednictvím níže uvedených otázek a odpovědí.

K čemu přesně slouží účelová hypotéka?

Je to například koupě stavebního pozemku, bytové jednotky, rodinného domu nebo rekreačního objektu. Výjimkou není ani samotná stavba rodinného domu.

Jak jinak je označována neúčelová hypotéka?

Alternativní název je americká hypotéka. Ve své podstatě jde o něco mezi klasickým spotřebitelským úvěrem a hypotékou.

Jaký je rozdíl mezi klasickou a americkou hypotékou?

Klasická hypotéka má výhodnější úrok. Obvykle získáte i větší množství peněz. Americkou hypotéku naopak využijete na cokoliv. V obou případech budete ručit nemovitostí.

Jaké je dělení podle způsobu splácení?

Rozlišovány jsou tři způsoby splácení. Je to splácení anuitní, degresivní a progresivní.

Jaké jsou významy odlišných typů splácení?

U anuitního modelu budete po celou dobu hypotéky splácet stále stejnou výši měsíční splátky. U progresivního modelu nejprve platíte menší splátky, které se následně zvyšují. Degresivní splácení je opakem toho progresivního. Vyšší měsíční splátky mají postupně se snižující tendenci.