SpaceX – Projekt slavící řadu zajímavých úspěchů

Když se tak zamyslíte nad dobýváním vesmíru, určitě Vás napadne Národní úřad pro letectví a vesmír známý pod zkratkou NASA. S kosmem jako takovým ovšem souvisí i jiné pojmy, mezi které se řadí například SpaceX. Právě o této americké technologické společnosti a jejích úspěších bude pojednávat tento článek.

  • Space Exploration Technologies Corporation.
  • Společnost založil Elon Musk.
  • Založena byla v roce 2002.

SpaceX – Budoucnost v rámci cestování do vesmíru

Tento americký gigant si na počátku všeho stanovil několik cílů, které pozvolným způsobem plní. Pokouší se snižovat náklady spojené s vynášením nákladů do vesmíru a zavádí vesmírnou turistiku. Rozvoj společnosti běží mílovými kroky, a tak se není čemu divit, že projekty typu Falcon, Dragon a Crew Dragon 2 už jsou zkrátka zažité.

Známé úspěchy SpaceX

Společnost se může pyšnit například první soukromě financovanou raketou na kapalné palivo, která se dostala na oběžnou dráhu. Projekt měl název Falcon 1 a psal se rok 2008. Další úspěchy na sebe nenechaly moc dlouho čekat. Vybrané projekty s konkrétním datem Vám přinášíme prostřednictvím níže prezentované tabulky.

ProjektDatum
NASA COTS Demo 18. prosince 2010
SES-83. prosince 2013
SpaceX CRS-113. června 2017
Soukromá posádka dopravená k ISS31. května 2020
Poznejte úspěchy vesmírné společnosti SpaceX.

Technologická americká společnost se mimo jiné může pyšnit i tím, že v roce 2021 byla největším soukromým provozovatelem satelitů ve vesmíru. Od prvopočátečních plánů NASA s programem Skylab ušla opravdu velký kus cesty.

Ostatní důležité informace

SpaceX, to pochopitelně není jen procházka růžovým sadem. I tento velikán zaznamenal několik nezdarů, které se pojí například s prvními třemi starty Falconu 1. Problémy nastaly také v roce 2015 u rakety Falcon 9. Přesto jde Elon Musk neustále kupředu a s týmem odborníků pokračují v pozvolném a bezpečném dobývání vesmíru.

Zmínit bychom měli ještě to, že sídlo společnosti se nachází v Hawthorne v Kalifornii. Společnost navíc provozuje testovací a poletová demontážní zařízení, ale i tři kosmodromy. Situovány jsou v Kennedyho vesmírném středisku, na Vandenbergerově letecké základně a na Mysu Canaveral.