NASA – Největší dobyvatel vesmírného prostoru

Když se tak zamyslíte nad tím, kdo v dobývání a objevování vesmíru odvedl ten největší kus práce, napadne Vás jistě zkratka NASA. Za ní se ukrývá Národní úřad pro letectví a vesmír neboli National Aeronautics and Space Administration. Agentura federální vlády Spojených států amerických, kterou teď můžete poznat do nejmenšího detailu.

Základní fakta a informace

S agenturou NASA se pojí celkem dlouhá historie. Na počátku všeho ovšem byla zcela jiná organizace zaštiťující výzkum v oblasti letectví. Více informací v tomto směru vyčtete z tabulky prezentované níže, kde nebude chybět ani název předchůdce Národního úřadu pro letectví a vesmír.

PředmětHodnota
Založení1958
PředchůdceNACA
PůsobnostOd roku 1915
MottoFor the Benefit of All
Základní informace související s agenturou NASA.

Za zkratkou NACA se skrývá Národní poradní výbor pro letectví. Zlomový v tomto směru byl zákon National Aeronautics and Space Act, který podepsal v roce 1958 tehdejší prezident Eisenhower.

Úspěšné programy NASA

Národní úřad pro letectví a vesmír se může pyšnit řadou nejrůznějších úspěchů. Jedním z nich je bezpochyby program Apollo. Jeho výsledkem bylo dobytí Měsíce. Obdivuhodné jsou však i ostatní pilotované kosmické lety, mezi nimiž je Mercury, Gemini, Skylab a raketoplány Space Shuttle. Národní úřad pro letectví a vesmír se mimo jiné podílel také na vybudování ISS neboli Mezinárodní vesmírné stanice, na které spolupracovaly i ostatní kosmické agentury.

Vedle pilotovaných programů jsou to i ty nepilotované. Tyto kosmické lety byly zaměřeny především na objevování planet. Typickým příkladem je výzkum Měsíce, Merkuru, Venuše, Marsu, Jupiteru, Saturnu, Slunce a ostatních planetek.

Známé středisko NASA

Národní úřad pro letectví a vesmír je znám také svými středisky. Tím nejpopulárnějším je bezpochyby Kennedyho vesmírné středisko na Floridě. Označováno je zkratkou KSC. Kosmodrom, na kterém startují pilotované kosmické lodě od roku 1968. Samotná centrála Národního úřadu pro letectví a vesmír se nachází ve Washingtonu. Mnohé vědecké práce jsou realizovány v kalifornském Mountain View, konkrétně v Amesově výzkumném středisku.