Arecibo byl název největšího radioteleskopu na Zemi

S vesmírem, potažmo prostorem nad našimi hlavami nesouvisí pouze agentura NASA a jí podobné. Byl to také jeden z největších radioteleskopů na světě, který už je bohužel nefunkční. Jeho název je Arecibo podle oblasti, ve které se nachází. Právě o něm a zajímavých detailech bude pojednávat tento článek.

  • Nachází se 20 kilometrů od Areciba.
  • Byl provozován Cornellovou univerzitou.
  • Dále i Národní vědeckou laboratoří.

Největší radioteleskop do roku 2016

Ještě před zničením byl Arecibo největším radioteleskopem. Šlo o jednoaparátový model situovaný na vrcholku sopky. Hodně zajímavé jsou jeho technické parametry, se kterými se můžete podrobněji seznámit prostřednictvím níže uvedené tabulky.

PředmětHodnota
Průměr305 m
Nadmořská výška498 m. n. m.
Výška na sloupech150 m
Zničení2017
Několik informací souvisejících s radioteleskopem Arecibo.

Od roku 2016 prvenství v oblasti velkých radioteleskopů nedrží Arecibo, nýbrž radioteleskop FAST. Ten je kvůli svému vzhledu mnohdy označován, jako Boží oko.

Arecibo a vše, co byste měli vědět

S tímto dnes již poničeným radioteleskopem samozřejmě souvisí spousta zajímavých informací. Jednou z nich je například to, že z tohoto místa došlo k vyslání zprávy přípravným mimozemským civilizacím a životu ve vesmíru. Vysílání proběhlo 16. listopadu 1974. Samotné prostředí mimo jiné přilákalo i spoustu filmařů a zvědavců. Radioteleskop si zahrál ve filmech, jakými jsou Akta X, Kontakt a Zlaté oko. Osudný se mu stal rok 2017, kdy byl poničen a devastován hurikánem Maria. Ten bohužel ve značné míře narušil konstrukci radioteleskopu a došlo k pozvolnému zhroucení. Tato zkáza byla dokonána v roce 2020, kdy byl teleskop zásadně poškozen a tím pádem došlo k jeho destrukci.

Nebyl to ovšem jenom samotný radioteleskop, který tvořil technologický celek. Jeho součástí byl také LIDAR a návštěvnické centrum. To každoročně přivítalo velké množství zvědavců a návštěvníků. Arecibo nebylo jen unikátní a nepřehlédnutelnou stavbou. Prostřednictvím něho bylo realizováno mnoho vědeckých objevů. Jedním z nich je například objevení pulsarů. Dnes už lze na velký radioteleskop vzpomínat pouze na fotografiích nebo prostřednictvím některého ze zmíněných filmů.