Žlučník pryč? Co jíst pro rychlou rekonvalescenci

Co Jíst Po Operaci Žlučníku

Začněte pomalu: Jezte menší porce častěji, abyste nepřetěžovali svůj trávicí systém.

Změna stravovacích návyků je běh na dlouhou trať. Místo drastických diet zkuste jíst menší porce jídla, ale častěji. 5-6 menších jídel denně udrží hladinu energie stabilní a zabrání návalům hladu. Tělo tak nebude mít tendenci ukládat si tuky do zásoby. Pravidelný přísun živin nastartuje metabolismus a podpoří trávení. Začněte s menšími talíři a miskami, opticky vás to nasytí. Důležité je také důkladné žvýkání - každé sousto alespoň 30krát.

Pijte hodně tekutin: Tekutiny pomáhají předcházet dehydrataci a podporují trávení.

Dostatek tekutin je základ. Bez vody to zkrátka nejde. Dehydratace je prevít a kromě únavy způsobuje i další nepříjemnosti. A věděli jste, že pitný režim je důležitý i pro správné trávení? Dostatek tekutin pomáhá „rozhýbat“ střeva a předcházet zácpě. Kolik tekutin denně potřebujete, je individuální. Záleží na vašem věku, fyzické aktivitě a okolním prostředí. Obecně se ale doporučuje pít alespoň 2 litry tekutin denně. A co pít? Nejlepší je čistá voda.

Vyhýbejte se tučným jídlům: Tučná jídla se těžko tráví a mohou způsobit zažívací potíže.

Tučná jídla, ač lákavá, představují pro náš trávicí systém pořádnou výzvu. Jejich zpracování je náročné a zdlouhavé, což může vést k nepříjemným pocitům jako je nadýmání, těžkost, pálení žáhy nebo i bolesti břicha. Nadměrná konzumace tučných jídel navíc zatěžuje játra a žlučník, jelikož pro jejich trávení je potřeba větší množství žluči. Dlouhodobě pak přispívá k nárůstu hmotnosti a zvyšuje riziko vzniku kardiovaskulárních chorob.

Omezte vlákninu: Vláknina je důležitá pro zdravé trávení, ale po operaci žlučníku je vhodné ji omezit, dokud se váš trávicí systém nezotaví.

Vláknina je sice důležitá pro zdravé trávení, ale po operaci žlučníku je potřeba s ní nakládat opatrně. Vaše tělo se zotavuje a nadměrné množství vlákniny by mohlo trávicí systém zatížit. Dopřejte mu čas na zotavení a vlákninu zařazujte postupně. Začněte s menšími porcemi potravin bohatých na vlákninu, jako je ovoce, zelenina a celozrnné pečivo. Sledujte reakce svého těla a v případě potřeby konzultujte svůj jídelníček s lékařem nebo nutričním terapeutem.

Jezte vařenou zeleninu: Vařená zelenina je stravitelnější než syrová zelenina.

Vařená zelenina je pro naše tělo často stravitelnější než syrová. Vařením se naruší buněčné stěny zeleniny, což usnadňuje našemu trávicímu systému přístup k vitamínům a minerálům. Navíc se tepelnou úpravou snižuje obsah některých látek, které mohou u některých lidí způsobovat nadýmání, například u brokolice, květáku nebo zelí. To ale neznamená, že bychom se měli syrové zeleniny zcela vzdávat. Syrová zelenina je bohatá na enzymy a některé vitamíny, které se varem ničí. Ideální je proto konzumovat kombinaci vařené i syrové zeleniny.

Vyhýbejte se kořeněným jídlům: Kořeněná jídla mohou dráždit trávicí systém.

Kořeněná jídla jsou sice lákavá, ale pro citlivé žaludky můžou být problémem. Pálivé látky v chilli, pepři a dalších kořeních můžou dráždit žaludeční sliznici a zhoršovat trávicí potíže. Pokud trpíte pálením žáhy, syndromem dráždivého tračníku nebo jinými trávicími problémy, je vhodné se kořeněným jídlům vyhýbat, nebo jejich konzumaci omezit. Místo chilli papriček zkuste bylinky, česnek nebo zázvor, které dodají chuť bez zbytečného dráždění.

Jezte libové bílko

Libové bílkoviny jsou vaším tajným trumfem v boji s kily navíc. Proč? Protože vás zasytí na delší dobu a nastartují metabolismus. Zapomeňte na hladovění! Místo toho si dopřejte kuřecí prsa, ryby, tofu, fazole nebo třeba čočku. Tyto potraviny jsou nabité bílkovinami a zároveň obsahují minimum tuku. Navíc jsou plné důležitých živin, které vaše tělo potřebuje pro správné fungování. Takže hurá do kuchyně a uvařte si něco dobrého a zdravého!