Dieta při bolesti žaludku: Co jíst a čemu se vyhnout pro úlevu od bolesti?

Dieta Při Bolesti Žaludku

Příčiny bolesti žaludku

Bolest žaludku, nepříjemný pocit v oblasti mezi hrudní kostí a pupkem, může mít řadu příčin. Mezi nejčastější patří špatné stravovací návyky, jako je přejídání se, konzumace dráždivých jídel nebo nepravidelná strava. Stres a úzkost také hrají významnou roli, protože ovlivňují produkci žaludeční kyseliny. Dalšími faktory mohou být infekce, jako je gastroenteritida, nebo užívání některých léků, například nesteroidních antirevmatik. V některých případech může být bolest žaludku příznakem vážnějšího onemocnění, jako jsou žaludeční vředy, zánět žaludku nebo refluxní choroba jícnu. Pokud bolest přetrvává déle než několik dní, je nutné vyhledat lékařskou pomoc.

Potraviny k vynechání

Při snaze o shození přebytečných kilogramů je důležité zaměřit se na stravu. Některé potraviny je vhodné omezit nebo z jídelníčku úplně vyřadit. Mezi ně patří sladkosti, jako jsou dorty, sušenky a bonbóny, které obsahují vysoké množství cukru a málo živin. Dále je vhodné se vyhýbat slazeným nápojům, fast foodu a polotovarům, které jsou bohaté na nezdravé tuky, cukr a sůl. Místo nich volte čerstvé ovoce a zeleninu, celozrnné výrobky, libové maso a ryby.

Vhodné potraviny

Jíst vyváženě a zdravě je důležité pro udržení zdravé hladiny cukru v krvi, zvláště pokud máte cukrovku. Zaměřte se na potraviny s nízkým glykemickým indexem (GI), které nezpůsobují prudké výkyvy hladiny glukózy v krvi. Mezi vhodné potraviny patří:

Zelenina: Brokolice, špenát, cuketa, rajčata, okurky

Ovoce: Bobule, jablka, pomeranče (s mírou)

Celozrnné pečivo: Žitný chléb, celozrnné těstoviny

Luštěniny: Čočka, fazole, cizrna

Ořechy a semínka: Vlašské ořechy, mandle, chia semínka

Zdravé tuky: Avokádo, olivový olej, tučné ryby

Poraďte se se svým lékařem nebo nutričním terapeutem o sestavení jídelníčku, který bude vyhovovat vašim individuálním potřebám.

Tipy pro přípravu jídla

Plánování je základ. Sepište si jídelníček na celý týden a nakupte suroviny dopředu. Ušetříte čas i peníze a vyhnete se zbytečnému plýtvání jídlem. Nebojte se experimentovat s novými recepty a chutěmi. Internet a kuchařky jsou plné inspirace. Začněte s jednoduššími jídly a postupně se propracujte k těm složitějším. Používejte čerstvé a kvalitní suroviny. Dodají vašemu jídlu lepší chuť i vůni. Nebojte se zapojit do vaření i celou rodinu. Společná příprava jídla může být zábavou pro všechny.

Hydratace a bolest žaludku

Dehydratace může způsobit nebo zhoršit bolest žaludku. Nedostatek tekutin zpomaluje trávení a zahušťuje žaludeční kyseliny, což vede k pálení žáhy, nadýmání a křečím. Naopak, pití dostatečného množství vody pomáhá zmírnit zácpu, která je častou příčinou bolesti břicha. Voda také pomáhá rozpouštět žaludeční kyseliny a podporuje trávení. Pokud trpíte bolestí žaludku, zkuste pít nesycenou vodu, bylinkové čaje nebo elektrolytické nápoje. Vyhněte se sladkým nápojům, kávě a alkoholu, které mohou dehydrataci zhoršit.

Kdy vyhledat lékaře

Pokud bolest hlavy přetrvává déle než týden, je intenzivní a nelepší se po užití běžných léků proti bolesti, je vhodné vyhledat lékaře. Stejně tak v případě, že se bolest hlavy objevuje s horečkou, ztuhlostí šíje, nevolností a zvracením, poruchami zraku nebo řeči, slabostí končetin, nebo zmateností. Tyto příznaky mohou signalizovat vážnější onemocnění, jako je meningitida, mozková mrtvice nebo nádor na mozku. Lékařskou pomoc je nutné vyhledat i v případě, že se bolest hlavy objeví po úrazu hlavy, a to i v případě, že se zdá být úraz banální.

Publikováno: 05. 06. 2024

Kategorie: zdraví

Autor: info@mbusiness.cz

Tagy: dieta při bolesti žaludku | dieta pro osoby s bolestí žaludku